Kalasilm kaamera

Kalasilm (Fisheye) kaamera võimaldab ühe kaameraga hõlmata vaatevälja 360° ulatuses või 180° panoraamvaatena. See on võimalik tänu erilise läätsega varustatud objektiivile, mis oma kujult meenutab kalasilma. Sellest ka selline nimetus.

Kui jälgida selle kaamera otsepilti, siis kuvatakse 360° võte ja suurt sellest pildist pole arusaada. Selleks, et tekitada tasapinnalaotuses arusaadav ja kvaliteetne pilt on kaameras või pilti kuvavas seadmes spetsiaalne tarkvara. See tarkvara võimaldab pildiga täielikut “mängida”, võimaldades võtta suvalisest kohas vaateväljast kuva, kallutada seda, pilti sisse suumida jne. Kasutusel on ka täiendavad tarkvaralised seirelahendused: liikuva objekti automaatne jälgimine jms. Samas säilib süsteemil võimekus salvestada ilma kadudeta pilt kogu 360° vaatevälja ulatuses.

See kaamera õigesti paigaldatuna pakub täielikku ülevaadet välistadaes täielikult pimedad nurgad, mis on fikseeritud jälgimisnurgaga valvekaamerate paigalduse puhul võimalikud. Samas on see lahendus ka asendamaks mehaaniliselt juhitavaid (PTZ) kaameraid, mida juhitakse siis manuaalselt või elektrooniliselt vastavalt etteantud barameetritele.

Tulenevalt eeltoodust võib saada videovalve lahenduse väljaehitamisel ja haldamisel märkimisväärse kulude kokkuhoiu paigalduskulude, kaamerate arvu, tarkvara litsentside jms. arvelt. Kuna kaamera paigaldusviis on lakke (360°) või seinale (180°), ja sellest tulenev väiksem vajalik kaamerate vajadus, pole vähetähtis ka videovalvesüsteemi paigaldise diskreetsem tulemus. Näiteks väiksema butiigi või restorani puhul piisaks kogu alla katmiseks ühest lakkepaigaldatavast 360° kaamerast, mis katab kõik vajaliku ja ei riiva ka liigselt silma.


Video: IDIS Co. Ltd


Kalasilm kaamera sobib hästi jägitava ala üldvaate saamiseks, hästi ei sobi suuremat täpsust vajavate protsesside jälgimiseks, näieks auto numbri tuvastus, näotuvastus, kassavalve jms. Kuna kaamera enda lahutusvõime (megapikslid) jaotuvad kogu pildile (360°), siis teatud koha jälgimisele eraldub ainult osa kogu kaamera lauhutusvõime ressursist. Lisaks võib jälgitavat pilti mõjutada ka kaamera paigalduskõrgus. Ka on kasutusel ainult digitaalse suumimise võimalus, optilise suumimise võimekus puudub , mis on võimalik mõnedes videovalve kaamerate mudelites.

Parima võimaliku tulemuse annab see kaamera suurtes avatud ruumides, paigaldatuna võimalikult ruumi keskele. Kombineerides suuremates videovalve lahenduses kalasilm valvekaameraid üldpildi saamiseks ja fikseeritud nurgaga valvekaameraid üksikasjalikumaks jälgimiseks on tulemuseks väga tõhus ja praktiline videovalve lahendus.

www.turvatehnika.ee